The Penny Debate Continues

765 views 2 pages ~ 698 words
Get a Custom Essay Writer Just For You!

Experts in this subject field are ready to write an original essay following your instructions to the dot!

Hire a Writer

The Penny Debate continues to divide the nation. Is it time to ditch the penny? What will it take to replace it with a more modern currency? And how much does it cost to produce a penny? This article provides some insight into the debate, and its history. Read on to learn more. What is the cost of making a penny? And what should the government do about it? We will discuss all of this and more.

Americans for Common Cents

The Washington, D.C.-based Americans for Common Cents has lobbied to keep the United States penny in circulation. Since its founding in 1990, the organization has organized campaigns and surveys to make its case. They believe that the penny is important, and it's not only a symbol of American values, but also a sign of our heritage. However, the United States has many other currencies in circulation, and the coin's future remains uncertain.

The nonprofit group began by promoting an annual youth campaign called Penny Harvest to collect idle pennies and distribute them to the homeless. Now, the program has evolved into a yearlong series of service-learning experiences. Thousands of students across five boroughs participate in Penny Harvest each year, raising nearly six hundred thousand dollars. The goal of this program is to inspire a generation of social entrepreneurs. In addition to empowering future leaders, it also promotes environmental conservation and responsible consumption.

Americans for Elimination of the Penny

The group Americans for Elimination of the Penny claims that the elimination of the penny would save the US government $85 million annually. Considering this, it is a great idea to retire the penny gracefully. Savings from eliminating the penny could be put towards other important issues such as transportation infrastructure, education, healthcare, and more. In addition to being a good idea, eliminating the penny would reduce the costs of other government programs.

One pro-penny group, Americans for Common Cents, argues that the loss of a penny is not worth the amount of money it saves. This argument is simply absurd, as employees would spend less time at the register counting change and more time on other tasks. However, the organization does not specify what kind of reasons exist to justify a decrease in time spent at the register. It is difficult to say what the impact would be on our economy without knowing what a penny looks like.

Americans for Rounding to the Nearest Nickel

The Americans for Rounding Penny Debate to The Nearest Nickel campaign is not going away anytime soon. This initiative has many proponents. According to one study, consumers would benefit from rounding cash prices to the nearest nickel. While some businesses say this will save time and make transactions more convenient, the push for the change has faced backlash in recent years. In fact, one popular restaurant chain sparked a public backlash last summer when it started rounding.

Nevertheless, while there is little practical value in pennies, they add up to hundreds of millions of dollars in charitable donations every year. People who are less fortunate often use cash for smaller purchases, and thus, they are willing to give them away. If the penny were removed, retailers would have no choice but to manipulate prices to make sure transactions were rounded to the nearest nickel. This would hit low-income Americans hard.

The cost of producing a penny

Every year, the U.S. Mint puts millions of new pennies into circulation, but how much does it cost to produce each one? There are four main components: zinc, copper, paper, and ink. In addition to the zinc cost, pennies also contain a small amount of copper. In fact, the metal cost has increased by more than ninety percent over the past nine years, and that is the main factor in penny price fluctuations.

The cost of producing a penny is much higher than its face value. In 2005, the U.S. Mint spent 0.97C/to produce a penny. By 2006, the cost was 1.23C/. In 2007, the cost was nearly two cents per unit. In 2012, pennies cost 2.41C/. These are higher than the face value of a penny, and preservationists have fought the move to retire pennies altogether.

July 06, 2022
Category:

Economics

Subcategory:

Economy

Number of pages

2

Number of words

698

Downloads:

34

Writer #

Rate:

4.8

Expertise Penny Debate
Verified writer

Participating in gun control for my college class, I worked with Lennon70 who took just a quick look at the replies and helped me participate in the most efficient way. A great writer who is a lot of fun!

Hire Writer

This sample could have been used by your fellow student... Get your own unique essay on any topic and submit it by the deadline.

Eliminate the stress of Research and Writing!

Hire one of our experts to create a completely original paper even in 3 hours!

Hire a Pro

Similar Categories